U.V. Lak

uv lak

U. V. Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?
U. V. Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?

Hemen hemen her görsel için doğal bir uygunluk gösterir. Baskılı işin üzerine ince bir kimyasalın tatbik edilmesi ile oluşur. Kullanılan lak maddesi işe bir parlaklık verir. Aynı sistemin mat olan çeşitleride bulunmaktadır. Kullanılan kimyasal polyester malzeme hemen kurumadığı için iş “Ultraviyole” ışınlarında kurutulur. Bu malzeme işe bir sertlik ve az da olsa bir kalınlık daha ekler.

U.V. Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?
U.V. Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?

Çift taraflı olarak da uygulamalar yapılabilir. Baskı sırasında kullanım vernikten çok daha etkili sonuçlar verir. Özellikle gıdaya temas eden ya da edebilecek özellikteki objeler için gıda nizamnamesine uygun dispensiyon lak kullanılmalıdır. 

Karton seçimini nasıl yapmalıyız?
Karton seçimini nasıl yapmalıyız?

Laklama işlemi, en az 135 gr/m2, en kalın 450 gr/m2 kuşe kartona yapılır. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda laklama iyi sonuç vermez. Lütfen bu konu için bizi önceden arayınız. Lak malzemesi ince bir film tabakası olmasına karşın yine de bir kalınlığı olduğu için finalde işinizin kalınlığının arttığını göreceksiniz. Bu işin kesimi ya da keskisi sırasında daha dikkat etme gereğini ortaya koyar.

Baskıda dikkat edilecek hususlar
Baskıda dikkat edilecek hususlar

Revolta işlerde düzgün kesim yapılmalı, poza ve makasın her iki tarafta da aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Baskı makinesinde tek poza kullanılmalı, laklanacak alan poza kısmında olmalıdır. Basım sırasında, iş üzerinde pudra vb malzeme kullanılmamalıdır. Pudra kullanıldıysa; iş, baskı makinasından boş olarak geçirilmelidir. Baskı aşamaları ve yapılan farklı uygulamalar için (Varak yaldız v.b.) lütfen bize bilgi vermeyi unutmayınız.