Kabartma Lak

kabartma lak

Kabartma Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?
Kabartma Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?

Hemen hemen her görsel için doğal bir uygunluk gösterir. Net alan derinliği fazla olan yani her detayda net olan görselleri tercih edilir.  Kabartma lak, lokal lak uygulamasındaki etkiyi dahada artırmak için çok doğru bir uygulamadır. Son sıralarda kartvizit üzerinde logo v.b. uygulamaları sıklıkla görmekteyiz. Büyük alanlardan ziyade küçük detaylara yapılan uygulamalar baskılı işi daha etkili göstermektedir.

Kabartma Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?
Kabartma Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?

Uygulanacak kısımlar için düz emisyon (tire) serigrafi filmi istenir. Basılı iş üzerine uygulanan lak; basılan işin renginde az da olsa farklılık oluşturabilir. Mat selefon ile kabartma lak genelde tercih edilen bir uygulamadır.  Tasarımınız sırasında soru işareti olabilecek her konuyu bizimle paylaşmanızda büyük yarar görüyoruz. Ayrıca daha önce yapılmış iş örneklerini incelemenizi isteriz. Unutmayınız ki küçük detaylar işinizin etkisini kuvvetlendirecektir. 

Karton seçimini nasıl yapmalıyız?
Karton seçimini nasıl yapmalıyız?

Laklama işlemi, en az 135 gr/m2, en kalın 450 gr/m2 kuşe kartona yapılır. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda laklama iyi sonuç vermez. Lütfen bu konu için bizi önceden arayınız. Lak malzemesi ince bir film tabakası olmasına karşın yine de bir kalınlığı olduğu için finalde işinizin kalınlığının arttığını göreceksiniz. Bu işin kesimi ya da keskisi sırasında daha dikkat etme gereğini ortaya koyar.

Baskıda dikkat edilecek hususlar
Baskıda dikkat edilecek hususlar

Revolta işlerde düzgün kesim yapılmalı, poza ve makasın her iki tarafta da aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Baskı makinesinde tek poza kullanılmalı, laklanacak alan poza kısmında olmalıdır. Basım sırasında, iş üzerinde pudra vb malzeme kullanılmamalıdır. Pudra kullanıldıysa; iş, baskı makinasından boş olarak geçirilmelidir. Baskı aşamaları ve yapılan farklı uygulamalar için (Varak yaldız v.b.) lütfen bize bilgi vermeyi unutmayınız.