Lokal Lak

lokal lak uygulaması

Lokal Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?
Lokal Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?

Hemen hemen her görsel için doğal bir uygunluk gösterir. Kullanım sırasında bir görselde etkisini artırmak istediğiniz bölümü seçmenizi öneririz. Yukarıdaki sabun köpüklerinin önde olanlarını kullanmanızı öneririz. Diğerleri net olmadığı için kullanmanız doğru olmayabilir. Lokal lak; mat selefon üzerine uygulanmalıdır. Son sıralarda kartvizit üzerinde logo v.b. uygulamaları sıklıkla görmekteyiz. 

Lokal Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?
Lokal Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?

Uygulanacak kısımlar için düz emisyon (tire) serigrafi filmi istenir. Basılı iş üzerine uygulanan lak; basılan işin renginde az da olsa farklılık oluşturabilir. Mat selefon ile lokal lak genelde tercih edilen bir uygulamadır.  Tasarımınız sırasında soru işareti olabilecek her konuyu bizimle paylaşmanızda büyük yarar görüyoruz. Ayrıca daha önce yapılmış iş örneklerini incelemenizi isteriz. Unutmayınız ki küçük detaylar işinizin etkisini kuvvetlendirecektir. 

Karton seçimini nasıl yapmalıyız
Karton seçimini nasıl yapmalıyız

Laklama işlemi, en az 135 gr/m2, en kalın 450 gr/m2 kuşe kartona yapılır. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda laklama iyi sonuç vermez. Lütfen bu konu için bizi önceden arayınız. Lak malzemesi ince bir film tabakası olmasına karşın yine de bir kalınlığı olduğu için finalde işinizin kalınlığının arttığını göreceksiniz. Bu işin kesimi ya da keskisi sırasında daha dikkat etme gereğini ortaya koyar.

Baskıda Dikkat Edilecek Hususlar
Baskıda Dikkat Edilecek Hususlar

Revolta işlerde düzgün kesim yapılmalı, poza ve makasın her iki tarafta da aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Baskı makinesinde tek poza kullanılmalı, laklanacak alan poza kısmında olmalıdır. Basım sırasında, iş üzerinde pudra vb malzeme kullanılmamalıdır. Pudra kullanıldıysa; iş, baskı makinasından boş olarak geçirilmelidir. Baskı aşamaları ve yapılan farklı uygulamalar için (Varak yaldız v.b.) lütfen bize bilgi vermeyi unutmayınız.