Kumlu Lak

kumlu lak

Kumlu Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?
Kumlu Lak hangi görsellerde iyi sonuç verir?

Bir görselde “Kumlu Lak” efektinin kullanılması için bir kısıtlama yok ama seçilen alanın fiziken pürüzlü ya da dokulu bir yapıda olması inandırıcılık açısında oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Deniz kenarındaki kumlar, grenli bir masa tablası, dokulu bir ağaç yüzeyi ve killi bir çicek saksısı bu efekt için uygun seçimler olabilir. Sistem olarak bu uygulamada fazla baskı firesine ihtiyaç olabilir. Çünkü baskı makinası bu işi için biraz daha süratli kullanılmaktadır.

Kumlu Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?
Kumlu Lak tasarlarken nelere dikkat ederiz?

Uygulanacak kısımlar için düz emisyon (tire) serigrafi filmi istenir. Basılı iş üzerine uygulanan lak; basılan işin renginde az da olsa farklılık oluşturabilir. Mat selefon ile kumlu lak genelde tercih edilen bir uygulamadır.  Tasarımınız sırasında soru işareti olabilecek her konuyu bizimle paylaşmanızda büyük yarar görüyoruz. Ayrıca daha önce yapılmış iş örneklerini incelemenizi isteriz. Unutmayınız ki küçük detaylar işinizin etkisini kuvvetlendirecektir. 

Karton seçimini nasıl yapmalıyız?
Karton seçimini nasıl yapmalıyız?

Laklama işlemi, en az 135 gr/m2, en kalın 450 gr/m2 kuşe kartona yapılır. 1. Hamur kağıtlarda ve fantazi kağıtlarda laklama iyi sonuç vermez. Lütfen bu konu için bizi önceden arayınız. Lak malzemesi ince bir film tabakası olmasına karşın yine de bir kalınlığı olduğu için finalde işinizin kalınlığının arttığını göreceksiniz. Bu işin kesimi ya da keskisi sırasında daha dikkat etme gereğini ortaya koyar.

Baskıda dikkat edilecek hususlar
Baskıda dikkat edilecek hususlar

Revolta işlerde düzgün kesim yapılmalı, poza ve makasın her iki tarafta da aynı yönde olmasına dikkat edilmelidir. Baskı makinesinde tek poza kullanılmalı, laklanacak alan poza kısmında olmalıdır. Basım sırasında, iş üzerinde pudra vb malzeme kullanılmamalıdır. Pudra kullanıldıysa; iş, baskı makinasından boş olarak geçirilmelidir. Baskı aşamaları ve yapılan farklı uygulamalar için (Varak yaldız v.b.) lütfen bize bilgi vermeyi unutmayınız.